Autor Wątek: Wspó?czesna poezja polska  (Przeczytany 2644 razy)

punk0x29a

• *
Wspó?czesna poezja polska
« dnia: Październik 19, 2013, 16:37:24 »
Hej wszystkim, hop sa sa!

Ostatnimi czasy trafi?em na pi?kn?, polsk? poezj? wspó?czesn?, której ni w z?b nie rozumiem. Staram si? nie wyra?a? opinii o rzeczach, których nie dziami?, dlatego te? zwracam si? do u?ytkowników Forum z pro?b? o wyt?umaczenie mi, w miar? ?opatologiczny sposób, o co kaman w tej wspó?czesnej polskiej poezji...
Bo na pewno nie o fors?... 

http://www.youtube.com/watch?v=VGAblS-jHMs (najlepszy kolo w tle)

http://www.youtube.com/watch?v=NYzIFasmQvo

Ale si? porobi?o... Dla porównania, takie, o, mi si? przypomnia?o:

http://youtu.be/iTJnqFDC3eA?t=4m2s

dr_n_t

• **
Odp: Wspó?czesna poezja polska
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2013, 10:21:31 »
Ponawiam swoje wcze?niejsze ??danie. Wi?cej poezji trzeba wrzuci? do studni. T?umaczenia. Pie?ni Raguzy t?umaczone na ?ywca przez Ojczyma. No bo na przyk?ad jak ona ?piewa, ?e nebo peklo raj i jest ju? listopad; i ?e jest jak pó?litra niedobitej wódki, to co ja ma z tego poskleja?. Jak ja mam tego s?ucha?? Studnia powinna by? radiem literackim albo przynajmniej pó?literackim. Czy radio siwy jeszcze dzia?a? Do jasnej ciasnej niech?e DRS rozkwita! Niech si? pleni! Jebudubudu! Niech kto? opublikuje jaki? wiersz na forum. Niech Ojczym opublikuje jaki? wiersz na forum. jaki? chocia?by nieudany. Co z tymi wierszami dla marianki? Gdzie? one gdzie??  Ach gdzie??

PS: Ojczyma tomik ostatni jest zajbisty! Dzie? Dobry Ko?uch te? zajebisty tomik wyda?. Niech?e Ojczym skomentuje, niech?e Ko?uch si? pojawi. Niech?e ?yje poezja! Niech?e ?yje!
Raz [Diogenes] prosi? o wsparcie niedobrego cz?owieka, a gdy ten mu powiedzia?: „Dam, je?li potrafisz mnie przekona?», Diogenes odrzek?: «Gdybym potrafi?, tobym ci? przekona?, aby? si? powiesi?»

laskoszczakus

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2013, 10:27:15 »
"Dok?adnie to sobie wyobra?:
czas odrywa si? od powierzchni i utwierdza nad Ziemi? osuszon? zatok?.
W jednej i tej samej chwili Sandor Marai wype?za z ?ona matki
i strzela do siebie z pistoletu,
a Bohumil Hrabal ca?uje pier? Pipsi
i wyskakuje z okna szpitala na Bulovce.
I oto znów stajemy u wrót Ksi?gi Rodzaju:
jajo proroka p?ka, jajo dziwki si? sklepi.
Dok?d w takich chwilach chcesz zmierza?,
mi?o?ci – upiór z Tarsu zjada swoj? szat? i wymiotuje ?zami?

R?ka odsuwa si? od ekranu, obro?ni?ta mi?sem?"

czego tu nie rozumiesz? Podmiot liryczny ogl?da przypadkowe filmiki na youtube ;-)

A serio to ponad 10 lat temu przez nasz rodzimy ?wiat literacki przetoczy? si? fajny spór o poezji niezrozumia?ej, zainicjowa? go tekst pewnego poety pt. "Daj mi tam, gdzie mog? dobiec", poszukaj sobie. Potem pojawi?y si? teksty polemiczne i by?o weso?o, warto poczyta? :-)
Nie wiem czy akurat powy?szy tekst si? wpisuje w ramy tamtego sporu, ale to ju? oce? sam po lekturze i daj zna?.
--
salamu
laskoszczakus

punk0x29a

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2013, 19:56:28 »
Znalaz?em, thx. Faktycznie ciekawe.

Mo?e to taka moja pre-percepcja, uprzedzenia, dunno... Najlepiej jednak zapami?ta?em s?owa:

be?kot, cho? mo?e uroczy albo i „przezabawny”, pozostaje be?kotem.

Z jednej strony ?ywi? podejrzenia, ?e to taka poezja od akademików dla akademików ( i nie chodzi tu o budynki ), z drugiej czuj?, ?e kto? mnie tutaj robi w balona... Z moim poziomem wiedzy o poezji pewnie nigdy si? nie dowiem...

A ostatnio znajomy akademik ( znów - nie chodzi tu o budynek ) t?umaczy? koledze-wierszoklecie, jak ma napisa? wiersz. Zgodnie z algorytmem, który pozna? na uniwerku.

Punkt 1 ) Wrzu? do tekstu mo?liwie du?o odniesie? do historii literatury.
Punkt 2 ) Wrzu? do tekstu mo?liwie du?o wyrazów zaczerpni?tych ze s?ownika wyrazów obcych, aby nada? g??bi swojej dykcji poetyckiej
Punkt 3 ) Wrzu? do tekstu mo?liwie du?o odniesie? do historii poezji.
Punkt 4 ) B?dzie dobrze, je?eli uk?ad wersów, strof i akapitów b?dzie odpowiada? topologii ?redniowiecznych pie?ni o podrywaniu. 
Punkt 5 ) Zarób sobie czwórk? do stypendium, a jak ju? ogarniesz kr?gi akademickie to pr?dzej czy pó?niej znajdzie si? jaki? drobny wydawca; ten czy ów z kr?gu rodziny/przyjació?/nauczycieli kupi sobie Twój... stuff...

autentiko... I tak powstaje dobry wiersz ;]

greg

• *
    • Email
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2013, 18:25:08 »
Skorzystam z okazji i podklej? swój utwór:

Utwór ten napisa?em w d?ugie zimowe wieczory pod koniec kwietnia. ?eby go wi?c w pe?ni zrozumie?, musicie sobie przypomnie?, jak w tedy by?o.

Przyjd? wreszcie, ty zielona kurwo, no przyjd?!

Ta bia?a suka ju? nam nie daje ?y?.

Lubi?em jej ?nie?ne futra i z mrozu podwi?zki.

Na pocz?tku.

Lubi?em jak dotyka?y jej zimne r?czki.

Dzi? ta bia?a suka co gada z rosyjska,

nie dopuszcza swych lodowych sutków do mego pyska.

Na pocz?tku.

Poca?unek mrozu przyprawia? o ciarki.

Na pocz?tku.

Po jesieni by? wytchnieniem ten ch?ód przemys?owej ch?odziarki.

Dzi? ca?kiem zbzikowa?a ta bia?a kurwa dzika.

Tnie mnie pejczem zamieci, tnie mnie niewolnika.

Gdzie jeste?, gdzie si? podzia?a? kwietna ladacznico?

Gdzie twoje obro?ni?te bluszczem lica?

Gdzie twoja sukienka z trawy i stanik z bocianów?

My?l o twym ciele doprowadza panów do sza?u.

My?l o twym ciele co dopiero rozkwita

i na które si? nie da napatrze? do syta.

Wiosna to m?odo??, a m?odo?? to ?panie.

Pewnie zaleg?a? gdzie? na zesz?orocznym sianie

i pewnie masz teraz oczka ca?kiem baranie.

Pewnie si? szlajasz po zak?tkach Europy,

a ja tu czekam a? bia?ej suki przyjd? roztopy.

Ona wreszcie na nogach si? s?ania,

ty j? st?d powoli przeganiasz.

Zimny spokój jej twarzy to botoks jest przecie?,

ju? wida? szare plamy na bia?ym gorsecie.

Ju? bia?a suka w m?czarniach umiera,

ty tylko zza niesfornej grzywki spozierasz.

Przysz?a? wreszcie, ty umajona kurtyzano,

ty co ?wierkasz nam ptakami co rano.

Ale teraz, kiedy znów ciebie mam

do letniej suki t?skni? zaczynam.

Do jej opalonego cia?a egipskiej królowej,

do tego, ?e prawie nic nie ma na sobie.

?e jest toples i nosi z upa?u stringi,

a pod r?kami ma radlerów dwie skrzynki.

Wi?cej mo?na przeczyta? pod tym linkiem: http://jegoeminencja.pl/2013/05/29/okrawek-ze-slamu/

dr_n_t

• **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2014, 09:05:34 »
Przy okazji bada? nad poezj? wspó?czesn? odkry?em kolejn?, tym razem poprawn?, odpowied? na pytanie dlaczego kurczak przeszed? przez drog?. Brzmi ona: Bo Robert Tekieli mu kaza?! http://www.youtube.com/watch?v=-smdJ4K5i70 Oko?o 2 czy 3 minuty.
Raz [Diogenes] prosi? o wsparcie niedobrego cz?owieka, a gdy ten mu powiedzia?: „Dam, je?li potrafisz mnie przekona?», Diogenes odrzek?: «Gdybym potrafi?, tobym ci? przekona?, aby? si? powiesi?»

Ronny

• Email
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2016, 20:36:29 »
Cze??. Szukam wiersza Wojtka Marii Koronkiewicza którym zab?ysn?? przed wywiadem z Jackiem Podsiad?o w roku 1996 (wyrwa? wtedy 2 laseczki:) Wiersz nosi? tytu?: szachy-pierdziachy. Nigdzie tego niema i zosta?y mi tylko urywki w g?owie macie to gdzie? nagrane?
Wo jiang hua Pu Tong Hua.